środa, 1 czerwca 2011

Jak wybrać temat pracy magisterskiej?

Mówi się, że najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Pisanie pracy magisterskiej (czy jakiejkolwiek innej) z całą pewnością najdłuższą podróżą naszego życia nie jest, aczkolwiek trochę czasu musimy jej poświęcić.

Aby jednak móc rzucić się w wir naukowo - pisarskiej pracy, musimy wykonać ów pierwszy krok. Czy będzie to wizyta w bibliotece? Kupno długopisu? A może pójście na studia? Spostrzegawczy i inteligentni już wydedukowali z tytułu tego wpisu, że owym pierwszym krokiem jest wybranie tematu pracy magisterskiej.

Tak naprawdę od tego wszystko się zaczyna. Dopóki nie masz tematu, trudno będzie Ci się zmobilizować do pracy. Przyczyna jest prosta - nie wiesz co dokładnie masz robić. Ale z tematem w ręku - żadna pisanina Ci niestraszna. Temat - to silny kręgosłup, na którym oprzesz całą swoją pracę.

Wszystko pięknie, ale skąd wziąć odpowiedni temat? Wyróżnilibyśmy tu trzy możliwe drogi:
  1. Pasja: po pierwsze - sytuacja najbardziej oczywista: coś nas pasjonuje. Dana dziedzina wiedzy nie ma przed Tobą żadnych tajemnic (teoretycznych, oczywiście). Dużo czytasz na dany temat, chcesz się tym w przyszłości zajmować, a studia to dla Ciebie czysta przyjemność. W takim wypadku temat nasuwa się sam - trzeba go tylko ładnie ując (o tym później). Należy jednak rozważyć, czy do Twojej ukochanej teorii uda Ci się zebrać odpowiednią ilość materiału empirycznego. Może więc się okazać, że Twoja praca będzie bardzo mocna teoretycznie, ale praktyczna część będzie pusta, albo mocno naciągana, a wtedy cała praca na nic.
  2. Pasja + praktyka: Druga sytuacja - idealna. Kiedy dany temat Cię nie tylko pasjonuje, ale już w czasie nauki zaczęła się Twoja przygoda z praktyką. Masz wtedy pod ręką pozycje bibliograficzne, jak i pełen dostęp do danych empirycznych. Na dodatek świetnie rozumiesz temat, więc pisanie winno Ci iść jak z płatka. Najtrudniejsze będzie teraz tylko takie sformułowanie tematu, aby nie odrzucał przy pierwszym kontakcie - ale o to nietrudno.
  3. Praktyka; Ostatni przypadek to...przypadek właśnie. Może się zdarzyć, że w swoim życiu (podczas wakacyjnego stażu, u kogoś z rodziny) zobaczysz ciekawe rozwiązanie praktyczne. Sytuacja przypomina miłość od pierwszego widzenia, bo zanim jeszcze dobrze zrozumiesz istotę danego zagadnienia, zanim zastanowisz się, co z tym dalej robić - czy zanim poszukasz choć jednej książki na dany temat - wiesz już, że o tym, i tylko o tym, będziesz pisać swoją pracę. Bibliografię dobierze się później, część teoretyczną też jakoś się zrobi - grunt to pisać o praktyce.
Zebranie danych empirycznych do Twojej wiedzy teoretycznej - bądź teorii do Twojej empirycznej miłości od pierwszego wejrzenia - to osobny temat. Zapewniamy jednak, że wcale nie musi być trudno skompletować pełną informację, niezbędną do napisania wzorowej pracy. Dokoła jest masa życzliwych ludzi, którzy Ci pomogą. A na ich czele autorzy publikujący w wydawnictwie Texter. Niech oni będą dla Ciebie inspiracją. Wielu z nich opublikowało u nas właśnie swoje prace magisterskie – może ich praca naukowa podsunie ci pomysł na Twoją własną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.