czwartek, 2 czerwca 2011

Czy temat pracy magisterskiej musi być ciekawy?

Pisaliśmy już o tym, jak możesz znaleźć odpowiedni dla siebie temat swojej pracy. Teraz pora zastanowić się nad jego sformułowaniem i znalezieniem odpowiedzi na pytanie - czy temat Twojej pracy musi być ciekawy? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi - to zależy od Ciebie. Ale sugerujemy, aby jednak był - to może być tylko z korzyścią dla Ciebie. 
Dlaczego? Przede wszystkim zastanów się, dla kogo ten temat ma być ciekawy? Logicznym jest, że dla czytelników. A zatem - w pierwszej kolejności dla Twojego promotora. To on będzie miał najwięcej do czynienia z Twoją pracą, więc dobrze, aby się nie nudził. Jeżeli sformułujesz temat w interesujący sposób, z całą pewnością zyskasz sobie przychylność promotora - warto więc wiedzieć, jakie są jego zainteresowania. Oczywiście, nie namawiamy Cię do szpiegowania swojego promotora i wyszukiwania informacji o tym, co może być dla niego ciekawe. Najprostszym sposobem jest przedyskutowanie z nim Twojego tematu. Przyjdź, porozmawiaj, wspomnij, o czym chcesz pisać - i pozwól promotorowi mówić. Z całą pewnością razem uda Wam się wypracować taki temat, który będzie interesujący i dla Ciebie, i dla promotora. 
Drugim czytelnikiem, który powinien być zainteresowany tytułem Twojej pracy, jest jej recenzent. Oczywiście, nie masz wpływu na to, kto nim będzie, ani tym bardziej na wybór recenzenta o określonych zainteresowaniach. Niemniej znowu możesz liczyć na pomoc promotora. Promotor może wiedzieć, kto będzie recenzować Twoją pracę - a tym samym może podpowie Ci, co byłoby interesujace. Z pewnością powinniście o tym porozmawiać przy określaniu tematu pracy.

Kolejnymi osobami, które będą miały styczność jeżeli nie z Twoją pracą, to z jej tytułem, są Twoi przyszli pracodawcy. Tytuł pracy będzie umieszczony w Twoim CV - dobrze więc, aby pomógł Ci w dostaniu się do wymarzonej pracy. Nietypowe, specjalistyczne ujęcie danego tematu czy intrygujące sformułowanie zagadnień poruszanych w pracy - to wszystko może Ci kupić zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. 
Nie możemy też zapominać o tym, że swoją pracę możesz chcieć wydać w wydawnictwie Texter - tu także ciekawy tytuł przyda się, do przyciągnięcia jak największej liczby czytelników.

Skoro już powiedzieliśmy, po co warto wybrać ciekawy temat, pozwól, że pokrótce wyjaśnimy Ci jak to zrobić. To wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim - zastanów się, w jaki sposób to, o czym piszesz, może być wykorzystane w praktyce. Takie podejście pozwoli Ci zobaczyć, co w dziedzinie, o której będziesz pisać, jest najistotniejsze dla osób spoza kręgu akademickiego (pamiętasz o swojej przyszłej pracy?) - a tym samym czym będzie można zaciekawić czytelnika. Możesz najbardziej “oklepany” temat zamienić w pasjonujący za pomocą dobrze sformułowanego tytułu (o ile w treści dotrzymasz obietnicy złożonej w tytule), a możesz też najbardziej interesującą kwestię “zabić” dzięki nudnemu ujęciu. 
W jaki sposób postarać się dojrzeć praktyczne elementy tematu? 
W życiu codziennym rzadko korzysta się z całości wiedzy danego rodzaju. O wiele bardziej istotny jest jakiś jeden szczegół, wykorzystywany w pracy. Postaraj się znaleźć takie szczegóły w swoim temacie i wokół nich zbuduj treść. Może dane zagadnienie jest problemem dla pracodawców - postaraj się więc zaprezentować rozwiązania. W takim wypadku nie pisz na przykład o finansowaniu inwestycji, ale o braku finansowania dla inwestycji i o tym, jak ten brak pokonać. Może istotny będzie jakiś proces, zamiast reguł nim rządzących - wtedy zamiast analizy sprawozdania finansowego pisz o współczesnych narzędziach takiej analizy. A jeżeli istotniejsze od działań są ich efekty? Wtedy zamiast o decyzjach administracyjnych i wyrokach sądowych pisz o skutkach prawnych takich decyzji badź wyroków. Tego typu podejście można zastosować w każdej dziedzinie nauki - związki chemiczne mogą być wykorzystywane w najnowocześniejszych farmaceutykach, analiza starożytnego konfliktu może mieć odniesienie do współczesnej sytuacji geopolitycznej. Zamiast makroekonomicznie patrzeć na gromadzenie środków finansowych w bankach warto przyjrzeć się narzędziom marketingowym, dzięki którym ludzie chcą ulokować swoje oszczędności na konkretnym koncie. 
Możliwości jest wiele. Trzeba tylko chwilę zastanowić się nad tym, o czym będziemy pisać, a w przypadku, gdy dobieramy temat do już stworzonej pracy - co w niej jest najistotniejszego i jak to atrakcyjnie wyeksponować. 
Zaletą takiego podejście będzie też lepsza ocena Twojej pracy. Jednym z kryteriów oceniania prac dyplomowych jest bowiem nowatorskie ujęcie tematu. Prace innowacyjne, a więc charakteryzujące się nieszablonowym tytułem oraz taką samą treścią, dostaną wyższą ocenę, niż następne z kolei identyczne opracowanie.
Pamiętaj - z całą pewnością tytuł Twojej pracy będzie mieć więcej czytelników, niż ona sama. Jeżeli go właściwie sformułujesz, tych drugich też może być niemało. A to może oznaczać dla Ciebie tylko dobre rzeczy, w tym również wartość dochodów z tantiem osiąganych dzięki wydaniu pracy magisterskiej w wydawnictwie Texter. Temat zdeterminuje całe Twoje pisanie, a tym samym może sprawić, że za nietuzinkowym tematem kryć się będzie wyjątkowa, warta uwagi praca. Dlatego przyłóż się do wyboru najwłaściwiej sformułowanego tytułu - to będzie procentować w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.