piątek, 13 maja 2011

Prawa studenta do pracy dyplomowej

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, kto ma majątkowe prawa autorskie do prac dyplomowych powstających w szkołach wyższych, takich jak prace licencjackie, magisterskie czy doktorskie. Otóż ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych precyzuje to zagadnienie w art. 15a:

„Uczelni w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta. Jeśli uczelnia nie opublikowała pracy dyplomowej w ciągu 6 miesięcy od jej obrony, student, który ją przygotował, może ją opublikować, chyba, że praca dyplomowa jest częścią utworu zbiorowego”

Oznacza to, że autorskie prawa majątkowe są po stronie studenta – nie, jak się niektórym wydaje, po stronie uczelni. To autor-student ma prawo rozporządzać swoim utworem. Jedyne prawo, akie przysługuje uczelni, to prawo pierwszeństwa publikacji w okresie 6 miesięcy od daty obrony pracy.

Termin „prawo” oznacza w tym przypadku „możliwość”, a nie „obowiązek”. Tzn. uczelnia może pracę opublikować, ale nie musi, bo nie ma takiego obowiązku. Oznacza to również, że może ze swojego prawa zrezygnować i np. na wniosek studenta udzielić zgody na publikację pracy poza uczelnią. Poza tym pierwszeństwo nie oznacza wyłączności – uczelnia ma prawo być pierwszym publikującym pracę, ale autor nie musi udzielać jej licencji wyłącznej ani przenosić na nią praw autorskich.

WAŻNE – prawo uczelni do pierwszeństwa publikacji wygasa 6 miesięcy po obronie pracy, tzn. że po tym czasie uczelnia nie ma już żadnych praw do pracy dyplomowej studenta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.